Ośrodek Rehabilitacji Kompleksowej i Promocji Zdrowia w Rakowie – Marzena Kuczyńska
zapewnia ubezpieczonym w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rehabilitację leczniczą w warunkach:
- ambulatoryjnych
- domowych
- ogniskowe uszkodzenia mózgu (stany po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu) – przez okres 12 mies. od dnia powstania uszkodzenia mózgu
- ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadające 5. stopniowi inwalidztwa wg skali Rankina
- uszkodzenia rdzenia kręgowego – przez okres 12 mies. od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- choroby przewlekle postępujące (np.: miopatie, choroba Parkinsona, RZS)
- choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki – przez okres 6 mies. od dnia wykonania operacji
- urazy kończyn dolnych – do 6 mies. od dnia powstania urazu
- znajdują się w stanie wegetatywnym lub apalicznym
Rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych
Są to specjalistyczne świadczenia zdrowotne udzielane w gabinecie fizjoterapii. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, a w przypadku dysfunkcji narządu ruchu wywołanej wadami postawy – lekarz poradni rehabilitacji leczniczej lub poradni ortopedii i traumatologii narządu ruchu (w tym poradni wad postawy). NFZ finansuje do 5 zabiegów dziennie w 10 dniowym cyklu terapeutycznym. Skierowanie traci ważność w przypadku, gdy nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.
Rehabilitacja w warunkach domowych
Jest to świadczenie opieki zdrowotnej udzielane w miejscu zamieszkania pacjentom, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej lub mają zaburzenia funkcji motorycznych spowodowane jednostkami chorobowymi wymienionymi w § 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, czyli cierpią na:
Skierowania powinny być wystawione na druku na zabiegi fizjoterapeutyczne z dopiskiem: „w warunkach domowych”.
Po otrzymaniu skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego pacjent zgłasza się do placówki, mającej umowę z NFZ, gdzie ustala termin wizyty lekarskiej w domu.
Każdy świadczeniodawca mający kontrakt w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnych ma obowiązek świadczyć opiekę domową dorosłym i dzieciom.
Czas rehabilitacji w warunkach domowych wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Wykonuje się do 5 zabiegów dziennie, przy czym rehabilitacja powinna trwać nie krócej niż jedną godzinę dziennie. Pacjent lub opiekun potwierdza wykonanie zabiegów każdego dnia własnoręcznym podpisem w karcie zabiegów.
Zapewniamy życzliwy i profesjonalny personel.